|

بررسی اوراق بهاداردرجمهوری آذربایجان

در این مطلب، به بررسی اوراق بهادار در جمهوری آذربایجان می‌پردازیم.

اوراق بهادار در جمهوری آذربایجان شامل سه دسته اصلی می‌شوند: سهام، اوراق قرضه و اوراق بهادار دولتی. با توجه به پیشرفت‌های اخیر اقتصادی و سیاسی در آذربایجان، بازار سرمایه این کشور نیز در حال رشد است.

در زمینه سهام، بورس اوراق بهادار باکو از اولین بورس‌های منطقه قفقاز جنوبی است که در سال ۲۰۰۰ تأسیس شد. این بورس دارای شاخص بازار سرمایه آذربایجان (BFB) است که سهام‌های برترین شرکت‌های آذربایجانی را شامل می‌شود. علاوه بر بورس باکو، بورس باکو انرژی نیز در حوزه بازار سرمایه آذربایجان فعالیت می‌کند و شاخص بازار انرژی آذربایجان (BEGE) را معرفی کرده است.

در زمینه اوراق قرضه، شرکت‌های مختلفی در آذربایجان وجود دارند که اوراق قرضه خود را در بازار ثانویه به فروش می‌رسانند. همچنین، اوراق قرضه دولتی نیز به صورت منظم در بازار سرمایه آذربایجان عرضه می‌شوند.در کل، با توجه به پتانسیل اقتصادی آذربایجان و رشد بازار سرمایه این کشور، سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار باکو و بازار سرمایه آذربایجان به عنوان یکی از گزینه‌های جذاب سرمایه‌گذاری در منطقه می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

بورس اوراق بهادار باکو (BSE)، اصلی‌ترین بورس اوراق بهادار در جمهوری آذربایجان است و شرکت‌های مختلفی در بخش‌های مختلف در آن لیست شده‌اند. برخی از برترین شرکت‌های لیست شده در بورس اوراق بهادار باکو بر اساس سرمایه بازار در سال 2021 عبارت‌اند از:

  1. بانک بین‌المللی آذربایجان (IBA)
  2. شرکت حمل و نقل کاسپین آذربایجان (ACSC)
  3. شرکت صنعتی آذربایجان (AIC)
  4. شرکت ارتباطات آذرسل (Azercell Telecom LLC)
  5. بانک پاشا (PASHA Bank)
  6. بانک کاپیتال (Kapital Bank)
  7. بانک AtaBank
  8. هواپیمایی آذربایجان (AZAL)
  9. بانک موگان (Muganbank)
  10. بانک آذرترک (Azer Turk Bank)

لازم به ذکر است که ترکیب شرکت‌های برتر لیست شده در بورس اوراق بهادار باکو ممکن است با گذر زمان به علت تغییر شرایط بازار و عوامل اقتصادی تغییر کند.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *